Warto sprawdzać ciśnienie w oponach samochodu

Każdy kierowca doskonale wie o tym, że nie da się jeździć samochodem, jeśli w którejkolwiek oponie nie ma powietrza. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na to, by utrzymywać w oponach swojego auta właściwe ciśnienie. To poważny błąd. Złe ciśnienie w oponach pojazdu może wpływać na komfort, a nawet bezpieczeństwo jazdy. Co więcej, może powodować wyższe spalanie paliwa i konieczność częstszej wymiany opon samochodowych.

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach naszego samochodu?

Jakie jest właściwe ciśnienie w oponach samochodu osobowego? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Każdy producent może zalecać inne. Co więcej, wiele zależy też od marki pojazdu, jego obciążenia, czy też rodzaju opon, a nawet od tego czy są to przednie czy tylne koła. Jeśli silnik pojazdu jest z przodu, to wymagane ciśnienie w przednich oponach będzie większe niż w tylnych.

Dane na temat koniecznego ciśnienia w oponach można oczywiście znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Najczęściej też informacje na ten temat znajdują się na naklejce, która jest na słupku drzwiowym, lub wewnętrznej części drzwi. Warto je sobie przyswoić i pilnować by ciśnienie w oponach naszego samochodu zawsze było właściwe. Teoretycznie powietrze z dobrych opon nie powinno schodzić, w praktyce jednak jest z tym różnie. Po wielu tygodniach użytkowania pojazdu, ciśnienie w kołach może się delikatnie obniżyć, dlatego co kilka tygodni i przed każdą dłuższą podróżą warto się upewnić, że ciśnienie w ogumieniu samochodu osobowego, którym chcemy jechać, jest właściwe.

Mechanika samochodowa. Niewłaściwe ciśnienie w oponach to duży błąd

Jazda ze zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem w oponach może wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo poruszania się autem. Pojazd może – na przykład – mieć dłuższą drogę hamowania, jego prowadzenie zaś będzie utrudnione. Nie każdy też wie, że złe ciśnienie w oponach wpływa na ich przyspieszone zużycie. Zbyt wysokie spowoduje szybsze zużywanie się środkowej części bieżnika, a zbyt niskie jego boków. Zbyt niskie ciśnienie w oponach samochodu, to wyższe opory jego toczenia, więc i wyższe zużycie paliwa. Może to być nawet znaczny wzrost,  a więc i dużo większe wydatki na jego zakup.

Podsumowując

Sprawdzenie ciśnienia w oponach pojazdu trwa tylko chwilę. Jego ewentualne uzupełnienie również. Nie trzeba do tego celu niczego kupować. Kompresor mierzący ciśnienie w oponach bezpłatnie jest dostępny na większości stacji benzynowych. Po tankowaniu pojazdu warto więc podjechać pod stanowisko z kompresorem i sprawdzić ciśnienie w oponach. Bardzo istotne jest sprawdzanie ciśnienia nie tylko w kołach przykręconych do auta, ale i w kole zapasowym.