Tarcze hamulcowe kiedy wymiana

Na pewno każdy kto w dzisiejszych czasach posiada samochód, zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest wymiana części samochodowych. Nie każdy jednak stosuje się do zaleceń producenta i wymienia dopiero jak musi, czyli jak coś się zepsuje. Jednak to zdecydowanie złe podejście. Każdy producent zaznacza po ilu przebytych kilometrach należy wymienić daną część. Warto się do tego stosować. Przecież chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy. Bardzo ważną częścią w każdym pojeździe jest tarcza hamulcowa. Jednak nie każdy wie o jej wymianie. Niniejszy artykuł ma za zadnie przedstawić odpowiedź na zagadnienie: tarcze hamulcowe kiedy wymiana. Dlatego też jeśli ktoś się na tym nie zna, warto, aby zapoznał się z tekstem. Na pewno dużo będzie można się z niego dowiedzieć.

Tarcze hamulcowe kiedy wymiana

Jak każdy wie, wszystkie części, które znajdują się w samochodzie ulegają zużyciu. Tak dzieje się także w przypadku tarcz hamulcowych. Warto dodać, iż ze względu na specyfikę pracy układu hamulcowego, taka wymiana tarcz okazuje się w takim przypadku Konieczn. I to dość często. Zatem od czego to zależy?

To kiedy dany kierowca będzie zmuszony wymienić stare tarcze hamulcowe na nowe zależy w dużej mierze od tego, jak często korzysta on z pojazdu. Jednak bardzo dużo mechaników uważa, że każde tarcze hamulcowe wymagają wymiany zazwyczaj po przejechaniu 70-80 tys. kilometrów. Jedna nie ma na to reguły, gdyż zależy to także od wielu czynników. Nie każdy kierowca wie, ale dość duże znaczenie ma zarówno typ jak i jakość tarcz. Według niektórych osób za najodporniejsze uważa się podzespoły, które zostały wykonane ze stali hartowanej oraz modele ceramiczno-węglowe. Dodatkowo należałoby wspomnieć, iż osoby, które uchodzą za dość agresywnych kierowców także znacznie szybciej będą musieli wymienić układ hamulcowy. Wszystko dlatego, że częściej są zmuszani do hamowania i to nawet gwałtownego.

Kiedy możemy poznać, że trzeba wymienić tarcze. Otóż łatwo to zauważyć, iż są pewne sygnały. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • pisk podczas hamowania,
  • różne drgania w czasie jazdy – to dotyczy nie tylko kierownicy, ale także i zawieszenia lub też nawet całego nadwozia,
  • znacznie wydłużona droga hamowania,
  • odbijanie pedału hamulca.

Jeśli usłyszymy któryś z tych sygnałów zdecydowanie warto udać się do najbliższego warsztatu samochodowego, gdzie mechanicy zajmą się wymianą tarcz naszego auta.

Ponadto warto dodać, szczególnie dla początkujących kierowców, iż zużywanie tarcz hamulcowych polega głównie na ścieraniu powierzchni. Co to oznacza? Chodzi o to, że tarcza hamulcowa poprzez użytkowanie z czasem staje się coraz bardziej cieńsza. Dlatego też jeżeli zdarta zostanie zbyt gruba warstwa tarczy to niestety, ale jej niewielka grubość okazuje się dość niewystarczająca do tego, aby układ hamulcowy działał sprawnie.

Wymiany tarcz hamulcowych lepiej nie podejmować się samemu. W takim przypadku zdecydowanie trzeba udać się do najlepszego mechanika w okolicy. Będziemy mieli w takim przypadku pewność, że wszystko zostanie dobrze zrobione. Przy okazji nie musimy się w takim przypdku martwić o części, gdyż oni sami je zamówią.

Nie każdy wie, ale zużycie tarcz hamulcowych zależy także od jakości i materiału, z jakiego zostały one wykonane. Warto dodać, iż za hamulce ceramiczne i węglowo-ceramiczne płaci się dziesiątki tysięcy złotych. Jednak się opłaca, gdyż są one bardzo odporne na zużycie. Co skutkuje tym, iż wymienia się je znacznie rzadziej. Doświadczeni mechanicy zazwyczaj oceniają tarcze „na oko”.Jednak zazwyczaj wykorzystują do tego specjalny przyrząd do kontroli krawędzi tarcz.

Jeśli zatem poczujemy, że gorzej się hamuje to jest oznaka, że być może nasze tarcze hamulcowe wymagają już wymiany. Lepiej wymienić je od razu, gdyż od tego zależy nasze bezpieczeństwo na drodze.