Przednia szyba samochodu – element kluczowy dla bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo jest kluczowym aspektem użytkowania samochodu i dbania o odpowiedni stan techniczny poszczególnych części. Dlatego coraz więcej kierowców rozumie, jak niezwykle ważne jest dbanie o odpowiedni stan blachy, zabezpieczenie antykorozyjne, utrzymywanie w odpowiedniej kondycji pasów bezpieczeństwa oraz poduszek powietrznych czy wożenie ze sobą odpowiedniego wyposażenia, takiego, jak gaśnica, apteczka pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy, nożyk do pasów bezpieczeństwa czy młoteczek do szyb. Warto pochylić się również nad innymi aspektami związanymi z bezpieczeństwem, jak choćby szybami, a szczególnie szybą przednią. Dbanie o nią nie jest może szczególnie skomplikowane, a sporo poruszonych w tym tekście kwestii będzie dla większości oczywiste, jednak warto zebrać je w jednym miejscu i uporządkować.

Uważaj na pęknięcia i rysy

Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku pęknięć na przedniej szybie sprawa jest bardzo prosta, to jednak warto przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco uważniej. Przede wszystkim pęknięcia, nawet najdrobniejsze, a także poważniejsze rysy na przedniej szybie stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Nie tylko utrudniają one bowiem widoczność, ale również powodują, że w razie stłuczki czy nawet zderzenia szyby z jakimś obiektem zachowa się ona inaczej, niż powinna według specyfikacji technicznej. Wspomniane uszkodzenia przedniej szyby mogą być również podstawą do zatrzymania samochodu przez policję oraz negatywnego wyniku okresowego badania technicznego. Warto więc co jakiś czas dokładnie obejrzeć przednią szybę samochodu, a szczególnie po przejeździe drogą nieutwardzoną czy gradobiciu. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca mniej widoczne, jak brzegi szyby czy okolice naklejki rejestracyjnej. Zaleca się także uważną obserwację szyby przez kilka tygodni po jej wymianie, gdyż nawet drobne błędy przy takiej naprawie mogą skutkować powstaniem pęknięcia.

Zadbaj o czystość szyby – car detailing

To raczej oczywiste, że czystość szyb ma znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z powodu bezpieczeństwa. Dlatego warto korzystać z wszelkich dostępnych sposobów na usuwanie zarówno zabrudzeń, jak i pary wodnej. Oprócz wizyt na myjni i korzystania ze spryskiwacza, szyby – również tę przednią – warto co jakiś czas przemyć płynem do mycia szyb. Tym samym płynem można również dodatkowo przetrzeć reflektory. Dobrze jest myć szyby także od wewnątrz, gdyż przyspiesza to proces ich odparowywania oraz poprawia przejrzystość. Niezwykle istotne jest również szybkie uzupełnianie płynu do spryskiwaczy, szczególnie podczas złych warunków pogodowych. Nie trzeba chyba przypominać, że w zimie należy stosować płyn zimowy i nie włączać spryskiwacza zanim silnik i szyba się rozgrzeją. Zimowy płyn do spryskiwaczy nie jest bowiem odmrażaczem do szyb, którego możemy użyć zamiast skrobaczki, ale zmniejsza ryzyko zamarznięcia w zbiorniku lub przewodach, co mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia.

Nie lekceważ wycieraczek i nawiewu

Wycieraczki, nawiwe i spryskiwacz to systemy pomagające w utrzymaniu odpowiedniego stanu przedniej szyby podczas jazdy. Należy więc regularnie kontrolować ich stan, a powstałe usterki szybko naprawiać. W przypadku spryskiwacza sygnałem alarmowym może być szybkie ubywanie płynu i ślady pod samochodem, świadczące o nieszczelności układu. Wycieraczki dobrze jest czasem wyczyścić oraz regularnie zmieniać ich pióra. Zwróćmy przy tym uwagę na różne typy mocowań wycieraczek samochodowych powodujące, że wymiana ta w różnych pojazdach może przebiegać w inny sposób. Jeśli z kolei wycieraczki zaczynają piszczeć podczas użytkowania, należy je naoliwić. Nieco trudniej sprawa wygląda w przypadku nawiewu. Oczywiście podstawą jest regularna wymiana filtra kabinowego, natomiast nawiew na szyby wymaga nieco szczególnej uwagi. Jeśli zauważymy, że szyba odparowuje wolniej niż dotychczas lub nierównomiernie, warto zwrócić na to uwagę mechanikowi podczas wizyty. Może to bowiem oznaczać konieczność przetkania jakiegoś ciągu powietrza lub wymiany wiatraczka.