Problem z klimatyzacją?

W dzisiejszych czasach praktycznie nie produkuje się samochodów bez klimatyzacji. Gdzieś tam w biedniejszych krajach powstają jakieś modele mało znanych marek pojazdów, które klimatyzacji nie posiadają, ale w większości przypadków samochody znanych producentów posiadają ją na wyposażeniu w standardzie. Nie zawsze jest to klimatyzacja automatyczna czy półautomatyczna, ale manualna jest już standardem.

Objawy awarii klimatyzacji

Jak możemy stwierdzić, że klimatyzacja nie działa? Wbrew pozorom nie zawsze będziemy w stanie ocenić czy rzeczywiście mamy do czynienia z awarią. Kupując auto często zastanawiamy się dlaczego nie działa klimatyzacja w samochodzie, którym jesteśmy zainteresowani. Oczywiście brak charakterystycznego mroźnego chłodu powinien nas niepokoić. Sprzedający w większości przypadków powie, że klimatyzacja nie jest po prostu nabita i wystarczy to zrobić. Takiego auta warto unikać, ponieważ czynnik ze sprężarki sam z siebie nie ucieka.

Jeśli kupujemy samochód w okresie zimowym, to trudno jest nam ocenić sprawność klimatyzacji znajdującej się w samochodzie. W zimie klimatyzacja w większości przypadków nie będzie dawać efektu, który będziemy mogli odróżnić od zwykłego nawiewu. Warto więc zwrócić uwagę ewentualnie na parowanie szyb w samochodzie. Przy włączonej i sprawnej klimatyzacji dosyć szybko szyby stają się przejrzyste. Jeśli będzie niesprawna, to parowanie nie ustąpi tak łatwo.

Koszt naprawy klimatyzacji w samochodzie

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu klimatyzacja w samochodzie była dodatkowym kosztem w wysokości 5 000 – 6 000 złotych, a czasem nawet większym. Naprawa klimatyzacji wiązała się z dużym wydatkiem. Dziś mamy ogromną ilość samochodów z klimatyzacją. Możemy więc liczyć również na możliwość zakupu używanych części, które zostaną wykorzystane do naprawy naszego pojazdu. Sprężarkę używaną możemy kupić już za kilkaset złotych, nie jest to więc wydatek bardzo duży. Oczywiście trzeba doliczyć jeszcze koszt dobicia czynnika, co w ostatnich miesiącach znacząco zdrożało.

Części zamienne są więc powszechnie dostępne i do większości modeli samochodów są one w przyzwoitych i akceptowalnych cenach. Cena części to jednak nie wszystko. W wielu przypadkach znacznie kosztowniejszy będzie koszt usługi naprawy. Na przykład w przypadku popularnej w naszym kraju Skody Octavia I w przypadku awarii klimatyzacji konieczne może być rozebranie kompletnej deski rozdzielczej samochodu. Wymiana niektórych elementów tego niestety wymaga. Taka naprawa będzie trwała zapewne 2-3 dni, ponieważ trzeba rozebrać kokpit auta, naprawić klimatyzację, a następnie złożyć deskę rozdzielczą pamiętając o wszystkich śrubkach, podkładkach, spinkach. Nie jest to łatwe zadanie, wymaga poświęcenia czasu, ogromnej ostrożności i uwagi. Z tego też powodu naprawa klimatyzacji może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Nie jest tak oczywiście w każdym przypadku, ale trzeba to skonsultować ze specjalistami zajmującymi się naprawą klimatyzacji w samochodach.

Czy sprawna klimatyzacja jest ważna?

Te osoby, które dotychczas nie korzystały z klimatyzacji często zastanawiają się nad tym, czy rzeczywiście jest ona taka niezbędna w samochodzie. Bez klimatyzacji da się jeździć. Najbardziej na jej brak narzekają te osoby, które dotychczas miały taki komfort i nagle z jakiegoś powodu muszą z niej zrezygnować. Wtedy rzeczywiście trudno jest przyzwyczaić się do nowych, trudnych warunków. Na pewno jednak kupując w dzisiejszych czasach samochód warto szukać takiego, który posiada klimatyzację na wyposażeniu. Zwiększy ona komfort naszego podróżowania a także wartość samochodu będzie wyższa i nie będzie ona aż tak spadać w przyszłości w porównaniu do auta bez klimatyzacji. Podsumowując, klimatyzację lepiej mieć niż nie mieć. Jeśli mamy taką możliwość to kupujmy auta właśnie z klimatyzacją, nie musi być ona koniecznie klimą automatyczną.