Kiedy używać przeciwmgielnych z tyłu?

Jazda we mgle nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Mgła wymaga od kierowcy ogromnego skupienia i uwagi. Światła są w takiej sytuacji bardzo ważne, ponieważ mgła w dużym stopniu ogranicza widoczność. Nie tylko my musimy widzieć co dzieje się na drodze ale również zadbać o to, aby inni mogli zauważyć nasz pojazd z odpowiednim wyprzedzeniem.

Kiedy możemy używać świateł przeciwmgielnych?

Wielu osobom wydaje się, że światła przeciwmgielne są dodatkiem, który może być używany w każdej chwili. Jest to oczywiście błędne myślenie. Włączone światła przeciwmgłowe tylne kiedy tylko chcemy to wręcz proszenie się o mandat. O mandatach więcej w dalszej części niniejszego tekstu.
Świateł przeciwmgielnych powinniśmy używać tylko wtedy, gdy istnieje taka potrzeba. Jak możemy się domyślać konieczność ich użycia pojawia się w momencie wystąpienia mgły. Nie możemy jeździć z włączonymi na co dzień, choć oczywiście możemy spotkać się z taką praktyką. Szczególnie młodzi kierowcy jeżdżą z włączonymi przednimi przeciwmgielnymi również w ładną pogodę. Jest to spowodowane popularnością zdjęć z katalogów samochodowych, gdzie niemal na każdym zdjęciu widoczne jest auto z włączonymi przednimi światłami przeciwmgielnymi. Jeśli natomiast chodzi o tylne światła przeciwmgielne, to zgodnie z przepisami prawa ruchu drogowego możemy je uruchamiać tylko wtedy, gdy widoczność nie przekracza 50 metrów. Jak to ocenić? Tak naprawdę musimy zrobić to zgodnie z naszą intuicją. Z tego też względu z reguły policjanci nie dają mandatu za tyle przeciwmgielne jeśli na drodze panuje mgła, ponieważ trudno w danych warunkach określić czy w danym miejscu jest większa czy mniejsza widoczność.

Mandat za nieprawidłowe używanie świateł.

Tak jak można domyśleć się z poprzedniej części tekstu, za używanie świateł w sposób niezgodny z przepisami rzeczywiście możemy zostać ukarani mandatem. Dotyczy to zarówno przednich świateł przeciwmgielnych jak i tylnych. Kara za światła przeciwmgielne to z reguły 200 złotych. Zazwyczaj mandat dostają młodzi i niedoświadczeni kierowcy, którzy jeżdżą w ciągu dnia na przednich przeciwmgielnych dla tak zwanego szpanu, zwrócenia na siebie uwagi.

Światła przeciwmgielne – standard czy nie?

Czy światła przeciwmgielne są standardowym wyposażeniem każdego samochodu? Wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Szczególnie jest ono stawiane gdy zastanawiamy się nad tylnymi światłami przeciwmgielnymi. O ile większość z nas wie, że przednie nie występują w każdej wersji wyposażeniowej, to o tylnych nie wiele wiemy. Rzeczywistość jest taka, że tylne światła są standardem. Każdy samochód produkowany i sprzedawany posiada światła tylne przeciwmgielne, choć przednich koniecznie posiadać nie musi. Z ciekawostek warto wiedzieć, że niektóre samochody mają dwa światła tylne przeciwmgielne. Muszą one znajdować się na tej samej wysokości, jest to jednak ogólnie mało popularne rozwiązanie.

Przeciwmgielne – czy rzeczywiście pomagają na drodze?

Czy światła przeciwmgielne są rzeczywiście pomocne? Z założenia mają one pomóc i zwiększyć widoczność kierowcy na drodze. Faktycznie poprawiają tę widoczność jednak kierowcy często popełniają znaczący błąd. W trakcie jazdy we mgle włączają światła tak zwane długie. Światło odbija się od mgły i nie poprawia niestety widoczności. Gdyby kierowcy zrezygnowali ze świateł długich i włączyli same przeciwmgielne to poprawiłoby to w znaczący sposób widoczność. Podsumowując, światła przeciwmgielne to bardzo przydatne wyposażenie samochodu. Jeśli nie posiadamy przeciwmgielnych przednich, to warto rozważyć ich montaż, ponieważ ułatwią jazdę we mgle. Nie wystarczy jednak tylko mieć w samochodzie zamontowane światła przeciwmgielne. Trzeba jeszcze potrafić w odpowiedni sposób z nich korzystać, wtedy na pewno będziemy bezpieczni na drodze!