Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie
Dobra widoczność podczas prowadzenia pojazdu to podstawa bezpiecznej jazdy. Zaparowane szyby w samochodzie od środka znacznie ograniczają naszą widoczność, a co za tym idzie stwarzają ryzyko wypadku. Poprzez zaparowane szyby nie dostrzeżemy w porę pieszego lub innego pojazdu i nie zdążymy w porę zareagować. Przyczyn zaparowanych szyb w pojedzie jest kilka jednak rzadko się im przyglądamy bliżej, zazwyczaj usuwamy tylko sam problem a nie jego przyczynę.
Jakie mogą być przyczyny zaparowanych szyb w samochodzie?
Główną przyczyną powstawania pary na szybach w pojeździe jest połączenie się ze sobą zimnego powietrze, ciepłego oraz wilgoci. Taka mieszanka powoduje unoszenie się pary i osadzanie jej na szybach. Dlatego najczęściej problem z zaparowanymi szybami pojawia się zimą kiedy mamy do czynienia z różnicą temperatur na zewnątrz oraz wewnątrz pojazdu, a także z wilgocią ( oddechy kierowcy i pasażerów). Jak widzimy zjawisko to jest całkowicie naturalne, lecz samochody wyposażone zostały w odpowiednie systemy, aby sobie radzić z czymś takim. Dlatego jeśli pomimo, iż para powinna zostać usunięta, a nadal się znajduje oznacza to, że coś w naszym pojeździe zawiodło. Teraz pora tylko dowiedzieć się co dokładnie. A oto kilka przyczyn zaparowanych szyb w samochodzie.
- Nagrzewnia. Jeżeli jej działanie jest zbyt słabe to może nie dogrzewać w wystarczający sposób szyb i tym samym utrudniać odparowania. Może być także rozszczelniona ( zazwyczaj poprzez wyeksploatowanie) i to także będzie skutkowało parą na szybie, która w dodatku będzie trudna do usunięcia.
- Filtr kabinowy. Najczęściej zawodzi nas, kiedy jest zatkany kurzem, pyłem i różnorakimi i zanieczyszczeniami. Dzieje się tak, kiedy zapominamy o jego regularnej wymianie. Jeśli jest choć częściowo zapchany to nie jest w stanie odparować wilgoci, a skutkiem jest zła widoczność. Jest to taki element, z którego wymianą jesteśmy sobie w razie konieczności poradzić sami.
- Nieszczelne uszczelki. Jeżeli nasze uszczelki ( obok szyb i drzwi ) są zużyte lub uszkodzone to wilgoć dostanie się do środka samochodu właśnie tą drogą. Nastąpi skroplenie się wewnątrz pojazdu. Kiedy wsiądziemy i ogrzejemy samochód dojdzie do gwałtownego i intensywnego parowania i osadzania się jej na szybie.
- Złe nawyki kierowcy. Jeżeli w zimie wejdziemy do samochodu w nieotrzepanych butach i kurtce całej w śniegu to w środku wszystko stopnieje. Woda kiedy włączymy ciepłe nawiewy zacznie parować i wytworzy się para, która osiądzie we wnętrzu samochodu w tym na szybach. Nie wylewana woda z wycieraczek ( roztopiony śnieg z butów) także nie sprzyja czystym szybom.
Jak zapobiegać zaparowywaniu szyb w samochodzie
Regularne sprawdzanie systemu wentylacyjnego nam w tym pomorze. Kluczowe zadanie mają tutaj nagrzewnica oraz filtr kabinowy. Jeżeli są uszkodzone lub nie spełniają do końca swoich funkcji należy je naprawić lub wymienić. Jeżeli zawiódł filtr kabinowy to w grę wchodzi tylko wymiana na nowy i to najlepiej całkiem nowy, z nie używany. Na szczęście nie jest to duży wydatek ani skomplikowana wymiana, gdyż spokojnie możemy zrobić to sami. Problem nieszczelnych uszczelek także należy jak najszybciej rozwiązać udając się na ich wymianę do mechanika. Na zimę praktyczniejsze są również gumowe wycieraczki , a nie welurowe dywaniki. W dywaniki wsiąka woda i nie możemy jej się pozbyć, natomiast z gumowych wycieraczek wylejemy wodę w ciągu 10 sekund. Warto także przed wejściem do samochodu otrzepać swoje ubranie i buty z nadmiaru śniegu. Ustawienie prawidłowe nawiewów także ma znaczenie.
Jeśli nie nastawimy go na przednią szybę to ona nie odparuje sama z siebie.
Jak widać, aby uniknąć denerwowania się na nadmierne zaparowane szyby zimą w samochodzie wystarczy zadbać o kompleksowy przegląd przed sezonem. Zwłaszcza zwrócić uwagę na rzeczy, które w zimie odgrywają ważną rolę. Również wyrobienie w sobie odpowiednich nawyków przed wejściem do samochodu znacznie pomoże nam podczas jazdy zimową porą