Ja przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Nauka jazdy samochodem oraz egzamin na prawo jazdy zawsze wiąże się z pewnym stresem i wydatkami. Jednak każdy, kto chce poruszać się po drogach pojazdami mechanicznymi, musi przez to przejść. Kiedy więc warto rozpocząć naukę jazdy i jak przygotować się do egzaminu?

Kiedy iść na kurs? Trening jest najważniejszy.

Współcześnie bardzo dużą część kursantów stanowią studenci lub wręcz licealiści, chcący zdobyć prawo jazdy jak najszybciej po ukończeniu osiemnastu lat. Rzeczywiście, zdanie egzaminu w tak młodym wieku, zanim pojawią się obowiązki związane z egzaminami na studiach, rozwojem kariery czy założeniem rodziny, może być dobrą decyzją. Dla wielu młodych osób znaczenie ma też fakt, że prawo jazdy poszerza możliwości załapania się do dorywczej pracy, np. jako dostawca jedzenia, kurier czy kierowca transportu pasażerskiego. Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek jest indywidualny i nie warto podążać za trendem robienia prawa jazdy tylko dlatego, że większość rówieśników również uczęszcza na kurs. Decyzję o rozpoczęciu nauki jazdy najlepiej podjąć po przemyśleniu swoich możliwości finansowych, obłożenia innymi obowiązkami, potrzeb, sytuacji zdrowotnej i wreszcie własnej chęci prowadzenia samochodu. Pamiętajmy również, że nie warto robić prawa jazdy, jeśli wiemy, że po zdaniu egzaminu i tak przez dłuższy czas nie będziemy mieli możliwości jazdy samochodem. W takiej sytuacji szybko zapomnimy nabyte podczas kursu umiejętności i w przyszłości konieczne będzie wykupienie kolejnego kursu lub przynajmniej kilku jazd przypominających. Nie bez powodu mówi się bowiem, że człowiek tak naprawdę umie jeździć dopiero po kilku latach regularnego poruszania się samochodem.

Jak wyciągnąć z kursu jak najwięcej?

Rzetelnie przepracowany kurs nauki jazdy nie tylko zwiększa nasze szanse podczas egzaminu, ale przede wszystkim wyposaża w umiejętności i wiedzę niezbędną do bezpiecznego i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dlatego przed wyborem szkoły jazdy warto jest poczytać opinie o dostępnych opcjach, a najlepiej porozmawiać ze znajomymi, którzy już ukończyli kurs lub są w jego trakcie. Nie warto ignorować wykładów z teorii, i to bynajmniej nie tylko ze względu na egzamin teoretyczny. Im więcej uwagi poświęcimy prowadzącemu zajęcia, tym mniej czasu będziemy musieli później spędzić nad książkami i próbnymi pytaniami z teorii, ale także zapamiętamy wiele informacji, które przydadzą nam się w przyszłości na drodze. Niemniej jednak najciekawsze dla większości kursantów są zajęcia praktyczne. W końcu to one uczą nas zachowania w prawdziwych sytuacjach drogowych, trenują naszą pamięć mięśniową i szybkość reakcji oraz pozwalają po raz pierwszy poczuć, jak wygląda prowadzenie samochodu. Wiele osób podejmuje pierwsze próby nauki podstawowych czynności, jak uruchamianie silnika, ruszanie czy hamowanie, jeszcze przed rozpoczęciem zajęć praktycznych, na przykład w samochodzie rodziców czy znajomych. Pamiętajmy jednak, że jest to nielegalne w miejscach publicznych – nie tylko na drogach, ale także na parkingach czy opuszczonych placach – a nawet dokonywanie takich prób na własnym podwórku wiąże się ze znacznie większym ryzykiem, niż nauka w specjalnie przystosowanym samochodzie kursowym w towarzystwie instruktora.

Jak przygotować się do egzaminu?

No dobrze, a co, kiedy w końcu nadejdzie ten dzień? Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się stresu przed egzaminem na prawo jazdy to na pewno można Ci polecić metody działające w przypadku innych stresujących sytuacji. Przede wszystkim postaraj się, na ile to możliwe, podchodzić do egzaminu na spokojnie, z chłodną głową. Dobrze się wyśpij i zjedz pożywne śniadanie. Nie rozmyślaj o egzaminie do ostatnich minut przed jego rozpoczęciem i nie powtarzaj do samego końca przyswojonych wiadomości. W tym momencie to już i tak wiele nie da, a tylko niepotrzebnie napędzi stres i może spowodować pomieszanie posiadanych informacji. Nigdy nie wiesz, na jakiego egzaminatora trafisz, dlatego nie zakładaj jeszcze przed startem najgorszych scenariuszy. I pamiętaj, że niewiele osób zdaje za pierwszym razem, dlatego od razu przygotuj się mentalnie, ale także finansowo na to, że może Cię czekać kilka podejść. W ten sposób unikniesz stresu wynikającego z konieczności szukania pieniędzy na kolejne egzaminy, a jeśli jednak uda Ci się zdać za pierwszym razem, Twoja satysfakcja będzie jeszcze większa.