Ile kosztuje wymiana dwumasy?

W dzisiejszych czasach coraz częściej można zauważyć, iż bardzo dużo ludzi posiada chociaż jeden samochód w swoim gospodarstwie domowym. Wiadomo, że warto mieć samochód, gdyż jest to po prostu bardzo wygodne. Jedziemy gdzie chcemy, kiedy chcemy i wracamy kiedy chcemy. Nie jesteśmy już zależni od innych ludzi. To dobrze. Jednak trzeba pamiętać, że samochód tak jak inne sprzęty, dość często się psują. Dlatego trzeba jak najlepiej dbać o auto i często robić przeglądy. No i wymieniać części co kilkaset kilometrów, tak jak to zaznaczył producent. To ważne. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić ile kosztuje wymiana dwumasy?

Czym jest dwumasa?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztuje wymiana, warto na początku zastanowić się w ogóle czym jest dwumasa. Otóż jest to nic innego określenie, które używane jest w mowie potocznej. Odnosi się ono do dwumasowego koła zamachowego. Dlaczego zatem taki skrót? Otóż jest on używany przez mechaników i kierowców i to po to, aby można było skrócić komunikat do minimum. Czym jednak jest dwumasowe koło zamachowe? To przede wszystkim element, który znajduje się w układzie przeniesienia napędu . Jest on przymocowany do wału korbowego silnika i współpracuje ze sprzęgłem. Warto dodać, iż tego typu koło jest zbudowane z dwóch metalowych talerzy. Te zaś połączone są łożyskami i sprężynami łukowymi. Jaką rolę pełni takie koło? Otóż jego celem jest przede wszystkim:

  • złagodzenie chwilowego, ale gwałtownego wzrostu momentu obrotowego,
  • znaczne zmniejszenie spalania,
  • bardziej cicha praca silnika,
  • większa ochrona skrzyni biegów, a także innych elementów układu napędowego przed nadmiernymi przeciążeniami,
  • znacznie większy komfort jazdy.

Czy można zrobić coś, aby zadbać o takie koła? Otóż wiadomo, że każdy samochód spalinowy je posiada. Nie unikniemy go. Dlatego warto o niego dbać, aby jak najrzadziej go naprawiać. Jeśli jednak nie chcemy mieć z nim do czynienia warto kupić sobie samochód elektryczny. Tam nie ma ani koła zamachowego ani w ogóle skrzyni biegów. Jednak są także inne sposoby, aby zadbać o koło. Oto co powinniśmy robić:

  • za wszelką cenę powinniśmy unikać dość niskich obrotów podczas jazdy,
  • sprawniej redukować biegi,
  • bardzo delikatnie operować pedałem sprzęgła,
  • musimy dociskać najlepiej do końca sprzęgło podczas zmiany biegów,
  • nie wolno wkręcać silnika na najwyższe obroty na biegu jałowym.

Jeśli już się zepsuje to niestety, ale trzeba udać się do najlepszego mechanika. Sami nie damy rady tego naprawić. Chyba, że znamy się bardzo dobrze na samochodach. Na pewno każdy, kto ma samochód dobrze wie i zdaje sobie sprawę z tego, że naprawa może być albo dobrze albo źle zrobiona. To wszystko przekłada się na cenę. Czasami lepiej wydać więcej, a mieć pewność, że będzie to znacznie lepiej naprawione niż u innego mechanika. Fachowiec fachowcowi nie równy. Zawsze tak było.Często zdarza się tak, iż warsztaty znacznie obniżają ceny, a przy okazji oszczędzają na częściach. Jak na pewno każdy mechanik wie takie koło pełni rolę elementu tłumiącego wibracje i chroni układ napędowy przed przeciążeniami.

Warto dodać, iż takie koła dwumasowe nie są ani tanie ani drogie. Takie w sam raz. Otóż zdarza się, iż element taki kosztuje w granicach 1000 zł. Jednak są też takie, których cena przekracza nawet 5 tysięcy złotych. Należy pamiętać w tym przypadku, iż im bardziej popularny mamy silnik, tym cena jest znacznie niższa. Bardzo dużo zależy także od marki, ale nie zawsze.

Jeśli jednak zależy nam na wymianie tego koła to warto pamiętać także o wymianie między innymi sprzęgła, śrub mocujących, łożyska oporowego i wiele innych elementów, które są zamontowane blisko koła. Wiadomo, że to dodatkowy koszt około 1000 zł. Jednak będziemy mieli pewność, że wszystko działa. Nie ma co oszczędzać. Tu chodzi o naszą wygodę i bezpieczeństwo.