Czy warto kupić samochód hybrydowy?
Samochody hybrydowe to niejedyny obszar motoryzacji, wokół którego narosło sporo mitów, stereotypów i uprzedzeń. Mają one zarówno wielu zwolenników, podkreślających na każdym kroku korzyści płynące z posiadania takiego samochodu, jak i przeciwników, wskazujących różne minusy tego rozwiązania. Gdzie jednak leży prawda, a przede wszystkim – o co tak właściwie chodzi z tymi hybrydami? samochody hybrydowe co to jest
Samochody hybrydowe. Co to jest?
Samochody z napędem hybrydowym, bo tak właściwie należałoby je nazywać, to samochody, w których połączono dwa różne rodzaje napędu. Konkretnie samochody takie posiadają konwencjonalny silnik spalinowy oraz jeden, lub więcej, silnik elektryczny. Technologia napędu hybrydowego jest coraz popularniejsza na rynku samochodów osobowych, ale stosuje się ją z powodzeniem także w autobusach, traktorach czy samochodach dostawczych. Pionierem w dziedzinie nowoczesnego napędu hybrydowego była Toyota, która w 1997 r. wypuściła pierwszy seryjnie produkowany model hybrydowego samochodu osobowego – Prius. Mało kto jednak wie, że już w 1900 r. na Wystawie Światowej w Paryżu Ferdynand Porsche zaprezentował światu pierwszy prototypowy samochód z napędem spalinowo-elektrycznym.
Dynamicznie rozwijana gałąź motoryzacji
Trzeba przyznać, że napędy hybrydowe są tą gałęzią motoryzacji, na którą wiele czołowych firm kładzie obecnie szczególny nacisk. Przyczyn tego stanu rzeczy można szukać w silnych trendach związanych z oszczędnością paliwa czy ochroną przyrody, na pewno jednak skutkiem takiego stanu rzeczy jest dynamiczny rozwój tej technologii. Samochody hybrydowe występują w wersji z pełnym lub częściowym napędem hybrydowym. Różnica polega na tym, że w napędzie częściowym, w przeciwieństwie do pełnego, nie jest możliwe napędzanie pojazdu tylko i wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego. Napęd hybrydowy może być ponadto równoległy (oba silniki są połączone z kołami, dzięki czemu samochód może być napędzany zarówno silnikiem elektrycznym, spalinowym jak i obydwoma naraz), szeregowy (pojazd jest napędzany tylko silnikiem elektrycznym, a spalinowy służy wyłącznie do jego zasilania i ładowania baterii) lub mieszany, łączący niejako zalety obu.
Dodajmy, że w większości samochodów hybrydowych nie ma konieczności dodatkowego ładowania baterii prądem z sieci, tak jak w samochodach elektrycznych. Wyjątkiem są samochody z napędem typu plug-in (określane też skrótowcem PHEV), łączące zalety samochodów elektrycznych ze znacznie większym zasięgiem i brakiem konieczności aż tak częstego ładowania. Dodajmy, że silniki hybrydowe z każdym rokiem stają się coraz bardziej nowoczesne i bezawaryjne, charakteryzują się coraz lepszymi osiągami oraz zyskują coraz ciekawsze wyposażenie, jak np. system doładowywania baterii z wykorzystaniem energii cieplnej pochodzącej z hamowania.
Dlaczego warto zastanowić się nad hybrydą? Mechanika
Odpowiedź na to pytanie należy połączyć z rozwianiem pewnych mitów, narosłych wokół napędu hybrydowego. Z napędem hybrydowym jest bowiem trochę tak, jak z instalacjami LPG: pewne wady, obecne w niektórych samochodach na wczesnym etapie rozwoju danej technologii, przeszły do zbiorowej świadomości jako ogólna wada danego rozwiązania i pokutują po dziś dzień jako stereotypy. Po pierwsze, jak już pokazaliśmy wcześniej, nie jest prawdą, że napęd hybrydowy jest wysoce awaryjny i musi się wiązać z wysokimi kosztami utrzymania. Owszem, zakup samochodu hybrydowego jest wciąż droższy niż takiego z konwencjonalnym napędem, jednak ciągły rozwój technologii hybrydowej zapewnia coraz lepszą bezawaryjność.
Poza tym koszty eksploatacji znacząco spadają dzięki bardzo niskiemu zużyciu paliwa – zużycie na poziomie 4-5 litrów na 100 kilometrów jest w przypadku samochodów hybrydowych normą. Nie jest również prawdą, że napęd hybrydowy oznacza bardzo małą moc, słabe przyspieszenie czy niskie prędkości maksymalne. Nowoczesne hybrydy niczym nie ustępują pod tym względem najpopularniejszym modelom samochodów osobowych. Oczywiście przesiadając się do hybrydy trzeba przyzwyczaić się do nieco odmiennego zachowania silnika, innych sposobów dbania o auto czy odczuć w czasie jazdy, jednak rosnąca popularność hybryd jasno pokazuje, że oszczędność i troska o środowisko wygrywają z tymi drobnymi niedogodnościami.